Határtalanul! 2022

Honlap beszámoló Abasár HAT 20 01 0754 Honlap beszámoló markaz

Útinapló – Mátyás király nyomában a Felvidéken

1. nap

Reggel korán útra keltünk az abasári gyerekekkel, amit már nagy izgalommal vártunk.

Az utazás ismerkedéssel telt. Pesten felvettük az idegenvezetőnket, majd tovább indultunk.

Szlovákiába érve először Kéméndre látogattunk el, ahol megismerkedtünk a környékbeli népviselettel és szokásokkal. Érdekes volt, de minket leginkább a tájház hátsó udvarán tartott lovak érdekeltek.

Bényben ellátogattunk a tizenkét apostol tiszteletére szentelt bényi körtemplomba és a szintén Árpád-korból származó kéttornyú templomba, ahol a helyi atyától részletes bevezetést kaptunk a templomok, illetve Magyarország történetébe.

Ezt követően megnéztük Bényen a tájház gazdag kiállítását, amelyben a kurtaszoknyás falvak egyedi néprajzi jellegzetességeit ismerhettük meg.

Végül Körmöcbányára értünk. A város főterén megnéztük a Szentháromság-szobrot és a templomot, majd elfoglaltuk a szállást, ahol már meleg vacsorával vártak minket.

1. nap

Reggeli után újra elindultunk, hogy felfedezzük Körmöcbányát, ahol megnéztük a Pénz- és érmemúzeum kiállítását. Megismerkedtünk a különböző korokból származó pénzekkel, a bányászatukhoz és elkészítésükhöz szükséges eszközökkel.

Ezután utunk Selmecbányára vezetett. Itt megcsodáltuk a környéken található ásványkincseket, érceket, valamint lemerészkedtünk egy kisebb bányajáratba is. Később egy kis túrázás után megnéztük a Kálváriát, ahonnan csodálatos kilátás nyílt a városra.

Délután Blatnyica várához túráztunk, ahonnan meseszép kilátás nyílt a környékre.

A sok túrázás után jól esett visszatérni a szállásra, Körmöcbányára.

1. nap

Reggel Zólyom vára felé vettük az irányt, ahol szalagot helyeztünk el Balassi Bálint emléktáblájánál.

Besztercebánya főterén megnéztük a nevezetes épületeket, például a Szent kereszt templomot és sétáltunk egyet a környéken.

Késmárkon megtekinthettük II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, a kuruc vezérnek, Felső-Magyarország és Erdély fejedelmének, Thököly Imrének a sírját, ahol szintén szalagot helyeztünk el. Meglátogattuk az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot is, ahol érdekes dolgokat hallhattunk a templom történetéről, falfestményeiről.

Egy kis technikai szünet után elfoglaltuk új szállásunkat és volt időnk egy kis játékra is vacsora előtt.

1. nap

Reggel a márkusfalvi kastélyt kerestük fel, mely a Máriássy família székhelye volt több évszázadon keresztül. A család kastélyában bútortörténeti múzeumot alakítottak ki, amelyben a Szepesség több kastélyának berendezései is láthatóak. A gyönyörű freskókkal díszített nyári lak (Dardanella) rezidenciában billentyűs hangszerkiállítást néztünk meg.

Ezután hosszú túrát tettünk a Szlovák Paradicsomban, ami nagyon fárasztó, de szép és izgalmas is volt egyben. Közben megálltunk a Tamásfalvi-kilátónál.

Fáradtan érkeztünk a szállásra, ahol a vacsora után még volt időnk egy kis társasozásra, focizásra, beszélgetésre.

1. nap

Reggel Rozsnyóra indult velünk a busz, ahol sétát tettünk a város főterén.

Majd a pelsőci Dénes György Alapiskolában tettünk látogatást. Az igazgatónő mesélt nekünk az iskola életéről.

A Sajó völgyében jártunk, ahol látható volt a szennyezés hatása, amitől teljesen megdöbbentünk.

Ezután hazafelé vettük az irányt. Nagyon jól éreztük magunkat az úton, de el is fáradtunk rendesen, így már alig vártuk, hogy megérkezzünk. Elbúcsúztunk új barátainktól és szüleinkkel haza indultunk.

Köszönjük, hogy a részesei lehettünk!